AKUT’UN MELİH GÖKÇEK’E CEVABI

“AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki’nin, Melih Gökçek’in 20 Haziran’da Twitter’dan sorduğu aşağıdaki sorulara cevabıdır…”

İbrahim Melih Gökçek @06melihgokcek (20 Haziran 2013 Twitter):
KAMUOYU ADINA AKUT YETKİLİLERİNE SORUYORUM…GEZİ PARKI OLAYLARI BAŞLAMADAN HEMEN ÖNCE TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ VİLAYETLERİNDEN ÜYELERİNİZİ İSTANBUL’A DAVET ETTİNİZ Mİ? BİR İKİ HAFTA İÇİNDE TÜRKİYE DE BAYÜK OLEYLER OLACAĞINI SÖYLEDİNİZ Mİ? ÜYELERİNİZE BU OLAYLARDA KULLANMAK AZERE GAZ MASKESİ VE TELSİZ DAĞITTINIZ MI? DOKTOR GÖREVLENDİRMELERİ YAPTINIZ MI?ACİL KAMU OYU CEVAP BEKLİYOR. DEVLETİN SAVCILARININ OLAYI AYRICA DİKKATİNE SUNUYORUM…

Ali Nasuh Mahruki (20 Haziran 2013 Perşembe 23:22):
Melih bey merhaba, bu soruların dedikodusunu yapmadığınız ve buradan, herkesin içinde sorduğunuz için teşekkür ederim. Biz de bu aşağılık dedikoduyu ilk kez şimdi sizden duymuş olduk. Şeffaflık ilkesine olan inancımızdan dolayı, Kamuoyu adına sorduğunuz sorulara bacağım, dirseğim ve omzum kırık olmasına rağmen kaleme aldığım cevaplarımız aşağıdadır.

Önce özet cevap veriyorum, sonra da detaylarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

GEZi PARKI olayları başlamadan hemen önce, meydana gelen olaylarla alakalı olarak önceden üyelerimizi İstanbul’a davet etmedik.
Sizin belirttiğiniz gibi, GEZİ PARKI olaylarından bir iki hafta önce Türkiye’de büyük olaylar olacağı yönünde bir bilgimiz olmadığı gibi herhangi bir kişi veya kuruma da bu yönde bir bilgilendirme yapmadık. Becerikli bir müneccim, falcı, büyücü, medyum, vs olmadığı sürece, böyle bir bilgiye hiç kimsenin sahip olabileceğini zannetmiyorum.
Olayların ilk patladığı 31 Mayıs 2013 tarihinde, AKUT’un envanterinde bir tek gaz maskesi bile yoktu. AKUT olarak pek çok şeye hazırlıklı olmamıza rağmen, 2013 Türkiye’sinde böylesine korkunç bir şey yaşanabileceğini öngörememişiz, dolayısıyla 31 Mayıs sabahı elimizde, envanterimizde hiç gaz maskesi bulunmuyordu. Ancak o gün 31 Mayıs’ta, alelacele PERPA’dan Piramit İş Güvenliği firmasından satın aldığımız, faturasını ekte görebileceğiniz 19 adet gaz maskesini, olayların şiddetlendiği ilk akşam olan ve benim de yaralandığım 31 Mayıs’ı 1 Haziran’a bağlayan gece göreve çıkan gönüllülerimize dağıttık.
GEZİ PARKI olaylarında kullanılmak üzere hiçbir gönüllümüze önceden telsiz dağıtmadık. Tüm telsizlerimiz zaten 7/24 her an göreve hazır çalışan 32 Ekibimize, gönüllü sayılarına bağlı olarak dağıtılmış durumdadır.
GEZİ PARKI olaylarına bağlı olarak önceden doktor, hemşire, paramedik, vs görevlendirmeleri yapmadık. Bilmediğimiz bir şey için böyle bir hazırlık yapmamız zaten beklenemez ancak olaylar başladıktan sonra, elimizdeki tüm sağlık personeli kapasitemizi en etkin biçinde kullanmaya gayret ettik. Bunu da tüm Türkiye zaten GEZİ PARKI olaylarını kamuoyu ile paylaşan TV’lerden izledi.
Şimdi de detaylar…

AKUT’un yurt sathına yayılmış 32 Ekibindeki tüm Asil Üyelerimizi, 2 Haziran Pazar günü yapılacak olan, 3 yılda bir gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurulumuz için, her seferinde olduğu gibi İstanbul’a davet etmiştik. Olağan Genel Kurul için İstanbul’a değişik zamanlarda peyderpey ulaşan gönüllülerimiz, 31 Mayıs Cuma akşamı Dernek Merkezimize gelen ve giderek artan yardım çağrıları üzerine, hiç beklenmedik bir anda alevlenen ve giderek şiddetlenen bu olaylarda yaralanabilecek sivil yurttaş, kamu görevlisi veya güvenlik güçleri mensupları için hazırlıklarına başlamıştır.

Aşağıda göreceğiniz, Dernek Sekreteryamız tarafından 11 Nisan 2013 tarihinde, tüm üye ve gönüllülerimize gönderilen epostada, ilk Genel Kurul tarihimiz olarak 28 Nisan 2013 Pazar gününü belirlediğimizi ve yeterli çoğunluk sağlanamazsa 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirileceğini ilan ettiğimizi okuyabilirsiniz. 2 Haziran Genel Kurul tarihimiz, 11 Nisan’da belirlenmiş bir tarihtir.

mail_ek

31 Mayıs Cuma günü gün içinde derneğimize gelen ihbarlardan ve yardım çağrılarından aldığımız bilgilere göre, Polis’in normalin çok üzerinde biber gazı kullandığını ve gaz maskesi olmadan çalışamayacağımızı tespit etmemiz üzerine de, ilk önce PERPA’dan Piramit İş Güvenliği firmasından, 19 adet olmak üzere, faturasını ekte görebileceğiniz gaz maskelerini satın aldık. 3 Haziran’da da, TEDEKS İş Güvenliği firmasından, yine faturalarını ekte görebileceğiniz 1 adet tam yüz maskesi, 200 adet yarım yüz gaz maskesi ve 400 adet de filtreleri olmak üzere, hayırsever bir destekçimizin sağladığı kaynakla gaz maskesi alımı yapılmıştır ve bu tarihten sonraki görevlerimizde de bu maskeler kullanılmıştır. Süreç içerisinde, tamamı 3 Haziran’dan sonra olmak üzere çeşitli yerlerden, 60 kadar daha AKUT’a hibe edilen gaz maskeleri ve filtreleri gelmiştir.

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Dernekler Kanunu ve Dernek Tüzüğünde yer alan ve Devletimizin de imza atmış olduğu Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Üst Danışma Kurulu ilkeleri çerçevesinde her türlü afet ve acil durumda yardım sağlamaktadır.

Birleşmiş Milletler’in ilgili kurumunun 1999 yılından bu yana etkin bir üyesi ve 2011 yılından bu yana da Orta Ölçekli bir Kurtarma Ekibi olarak, dahası ülkesini ve insanları seven, hiçbir insanın gereksiz yere acı çekmesine razı olamayan gönüllüler olarak, GEZİ PARKI olaylarında yaralanabilecek herkese yardım götürmek amacıyla hazırlıklarımızı yaptık ve elimizden gelen tüm gücümüzle insanlarımızın yardımına koştuk. AKUT gönüllüleri, GEZİ PARKI protestoları süresince, bazıları acil vakalar olmak üzere yüzlerce vatandaşımıza ilk yardım desteği sağlamış, ambulanslara ve hastanelere ulaşımları konusunda destek vermiştir ve bu sayede de bir çok vatandaşımızın belki de sakat kalmasını, daha fazla acı çekmesini, daha çok sıkıntıya girmesini engellemiştir.

3 Haziran 2013 tarihinde, AKUT’un bölgede yaptığı çalışmalarla ilgili yapmış olduğu basın duyurusunu aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

http://www.akut.org.tr/haberler/5052/akuttan-kamuoyuna-duyuru

Melih bey, sizden ricam, Savcılarımızı, bu tür ipe sapa gelmez, yalan dolan dedikodular için göreve çağırmak yerine lütfen, Türkiye’nin imza attığı uluslararası anlaşmalar dururken, tüm bu kaos, karmaşa, yaralanma, sakat kalma hatta ölümlere rağmen, vatandaşlarına sağlık hizmeti vermeyen Devlet’in elindeki ilgili sağlık birimleri neden görevlerini yapmadı diye göreve çağırın. Memleket için daha hayırlı bir iş yapmış olursunuz…

Sevgilerimle

Ali Nasuh Mahruki

EK-1 : Fatura 1

EK-1 : Fatura 2

EK-1 : Fatura 3

EK-1 : Fatura 4

(Kaynak: akut.org.tr)

Advertisements
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Advertisements
%d bloggers like this: