Governor of the Istanbul’s lias

İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bugün (16 Haziran) yine ekranlardaydı. Yine yalan söyledi, yine gerçekleri çarpıttı. Hesap vermedi, tehdit etti. Hekimler, Çarşı, Gezi direnişçileri Vali’nin hedefindeydi. Halk direnişle Vali’ye cevap verdi.

AKP halk direnişini şiddetle bastıramadığı için Vali’yi yalanlarıyla ekran yüzü yaparken, yalanlar da işe yaramadı dün İstanbul’da yüz binler sokaklara döküldü, bugün Taksim Meydanı’na ulaşmaya çalışıyor.

 15 Haziran: Yaptığımız ‘çalışmaya’ müdahale bile denemez

15 Haziran’da saat 20.50′de Taksim Meydanı’nda ve Gezi Parkı’nda çoluk çocuk binlerce insanın, Park’ta nöbette olan direnişçilerin üzerine atılan gaz, ses bombaları, plastik mermilerle polis saldırısının başlamasından yaklaşık 2.5 saat sonra kameraların önüne geçmişti. Halk eylemleri, Taksim çevresinin tamamına, Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş’a ve İstanbul’un tüm mahallelerine yayılmışken ve saldırılar sürerken Mutlu, ekranların karşısında “Gezi Parkı’ndaki çocuklarımızın hiçbirinde en ufak bir sıkıntı olmamıştır, müdahalemiz müdahale kavramının dahi fazla sayılacağı bir boşaltma çalışmasıdır.” yalan söylemiş, polis terörünü savunmuştu.Vali direnen gençler ve ziyarete gelenler bizim çağrımızla Parkı terk etti geriye “marjinaller” kaldı demiş ve ufak tefek karşı karşıya gelişlerin bir iki saatte biteceğini duyurmuştu.

Halkın İstanbul’un dört bir yanını eylem alanına çevirmesi ile  direniş 20 saati aşkın süredir devam ediyor, halk Vali’yi yalanlıyor.

 16 Haziran: Vatandaş bana da su sık diyor, hekimleri alırız, kimse otele yaslanmasın

15 Haziran’da başlayan çatışmalar 16 Haziran sabahına kadar kesintisiz sürdü. Vali bu defa da polis terörünü örtmek için ekranlardaydı.

16 Haziran’da Taksim Meydanının halka kapatıldığı, Taksim Dayanışması’nın saat 16.00′da Taksim’de buluşma çağrısına uyarak yola çıkanların polis şiddeti ile karşılaştığı dakikalarda Vali yalanlarını sıralıyor, halkı Taksim’e gelmemesi için tehdit ediyordu.

İstanbul Tabip Odası’nın yüzlerce yaralı olduğunu açıklarken, Mutlu saat 15.00′da ekranlarda sadece 2 yaralı olduğu yalanını söyledi. Halkı terörize etmek için polislere karşı silah kullanıldığını ve 2 polisin yaralandığını, bunun Taksim’e gelmeyi planlayanlar için de tehdit olduğunu söyledi. Polislerin nerede, nasıl yaralandığından ise bahsetmedi. Taksim Dayanışması’nın saat 16.00′da Taksim’de buluşma çağrısını ise İstanbul yangın yerine dönmüşken “sağlanan huzuru bozacak” bir çağrı olarak niteledi ve bu çağrıya uymanın “çatışma” anlamına geleceğini söyledi. Devletin şiddetini ve yalanlarını 20 gündür yaşayan halk ise Vali’nin tehdidine rağmen Taksim’e aktı.

Medyaya ayar

İstanbul halkına yönelen polis terörünün gizlenemez hale gelmesinden rahatsız olan Mutlu, medyadan “duyarlılık” bekliyoruz diyerek “bizim söylediklerimizi yayınlayın” mesajı verdi.

Vali : Vatandaş TOMA’ya bana da su at diyor

Hekimler 15 Haziran’dan başlayan polis saldırısında TOMA’lardan sıkılan suyun alerjik reaksiyon yarattığını duyurmuşlardı. Vali yüzlerce insanın fotoğraf paylaşarak vücutlarındaki yanma ve reaksiyonları belgelediği su için “su ilaçlıdır ama kimyasal yoktur” dedi. İlaçlı suyun nasıl olup da kimyasal özellik taşımadığına ilişkin bir açıklama ise yapamadı.Bu açıklamadan birkaç saat sonra Radikal gazetesi polisleri TOMA’nın suyuna kimyasal eklerken fotoğrafladı.

Vali, utanmadan 20 gündür içinde engellilerin de yer aldığı binlerce insana tazyikli su ile saldırırken insanların saldırıları engellemek için TOMA’ların karşısına bedenleriyle dikilmesini ise suyun sağlıklı(!) olduğunu kanıtlamak için kullandı. Vali konuşmasında yüzsüzce “vatandaş alıştı TOMA’nın önüne geçip bana da su at diyorlar” dedi.

Hayat kurtaran hekimler Vali’nin hedefinde

Direnişin başından sokaklarda, Gezi Parkı başta olmak üzere direniş alanının çevresinde çeşitli noktalarda revir kurarak hayat kurtaran, birçok insanın sakat kalmasını engelleyen ve bunun için soruşturulan, gözaltına alınan hekimler ve tıp öğrencileri de Vali’nin hedefindeydi.

Hekimlerin gözaltına alınmasına ilişkin Vali, “insanlara tıbbi yardım adı altında hizmet veriyorlar bunlar çok dikkat çekici hareketler” dedi. Hekimlerin hekimlik yapmasını “dikkat çekici” bulan Vali, hekimlerden “adeta gösteri alanlarının içine girerek beraber hareket edenlere yönelik” işlem yapacaklarını söyledi.

20 gündür neredeyse sistematik olarak polis saldırısına uğrayan ve yaralanan direnişçilerin yanında sağlık hizmeti vermek Vali tarafından suç ilan edildi. Vali’nin bir diğer özel vurgusu ise tıp öğrencilerine yönelikti. Sokak sokak yaralılara yardım eden tıp öğrencileri “şehir dışında okuyanlar buraya geldiler” diyerek hedef gösterildi. Hekimler ise “biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz” diyerek bugün de direnişin içinde revirlerde ve sokaklarda halka yardım etti.

Otellere tehdit!

Gazetecilerin dün gece içeri atılan yoğun gaz nedeni ile insanların boğulma tehlikesi geçirdiği ve sabah saatlerinde polisin müdahale etmek için içeri girdiği Divan Oteli’ni sorması üzerine Vali, direnişçilerin “sırtını bu mekanlara dayayarak emniyetle çatışmak istediklerini” söyledi. Dün akşamdan beri otelleri basan, içine gaz bombaları atan, sığınan insanları yaralayan Vali, hiçbir otele müdahale edilmemiş gibi “gerekirse otellere de girer gözaltı yaparız” dedi. Vali bunları söylerken Ramada otelden polisler hekimleri gözaltına alıyor, Divan Otel’e polis giriyor ve içerdekileri boşaltıyordu.

Çarşı grubu spora gönül vermiştir

Vali başından itibaren direnişin  içinde yer alan ve günlerce direnişin Beşiktaş kolunu oluşturan Çarşı’ya dönük operasyona dair sorulara da “alınanların Çarşı ile ilgilisi yok alınanların kişisel eylemidir diye cevap verdi. Gezi Parkı direnişçilerini “çevreci gençler ve marjinaller” olarak ikiye bölmeye çalışanlar Çarşı’ya da benzer biçimde müdahale etmeye çalışıyor.

Daha önce de Arınç Çarşı grubunun eylemden çekildiğini ilan etmiş, Çarşı “haksızlık, adaletsizlik karşısında insanlıktan yana tarafız, olmaya da devem edeceğiz” diyerek direnişe devam ettiklerini açıklamıştı.

Çarşı bugün de Vali Mutlu’yu yalanladı, gözaltına alınanlara ve direnişe sahip çıkmak için Beşiktaş’ı eylem alanına çevirdi.

Vali yalan söylemeye halk direnişle Vali’yi yalanlamaya devam ediyor

Sendika.org

Advertisements
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Advertisements
%d bloggers like this: